Dokumenty i mapy

Co może przekonać nas do kupienia samochodu używanego? Oprócz niższej niż za nowe auto ceny niewątpliwym plusem będzie historia serwisowa używanego pojazdu. A co to dokładnie takiego? Czy warto ją prowadzić i jakie to może przynieść nam –właścicielom samochodów korzyści?

Uszkodzone, czy aby na pewno naprawione…?
Prędzej czy później każdy używany samochód będzie wymagał interwencji mechanika. Pomijając takie aspekty jak bieżące uzupełnianie płynów samochodowych czy wymiana opon, które ewentualnie możemy wykonać we własnym zakresie przyjdzie taki czasie kiedy nasze używane auto oddamy do warsztatu. Okazji będzie wiele, gdyż nasz używany pojazd z czasem będzie wymagał coraz to większej troski. Oprócz takich aspektów jak regularne „nabicie” i odgrzybianie klimatyzacji, wymiana oleju silnikowego czy akumulatora w miarę pokonywanych naszym używanym autem kilometrów dojdzie szereg bieżących, spowodowanych zużyciem wymian poszczególnych samochodowych części. To samo tyczy się sytuacji w której przydarzyła się nam kraksa. O tym, że uszkodzone, rozbite, powypadkowe, zalane, lub spalone auto może być bezpieczne pisaliśmy w naszym poprzednim artykule. Gwarancją tego bezpieczeństwa jest jednak odpowiednia naprawa naszego używanego, bądź tez powypadkowego pojazdu. I w tym momencie dochodzimy do sedna – raczej wątpliwe jest, że jednym i tym samym samochodem będziesz jeździć do końca życia… Prędzej czy później swoje używane auto sprzedasz, a dobra historia serwisowa z pewnością Ci w tym pomoże. Dlatego każdy szanujący się i dbający o swój używany pojazd właściciel powinien na bieżąco prowadzić historię serwisową. A co to takiego? I przede wszystkim jak wykonane w naszych samochodzie prace udowodnić ?

Historia serwisowa używanego pojazdu
Kupując nowy samochód otrzymujemy książkę serwisową w której w miarę wykonywanych (nawet tych najdrobniejszych prac) mechanicy powinni wpisywać dokładne dane każdej warsztatowej wizyty. Dotyczy to zarówno cyklicznej wymiany opon na pasku rozrządu kończąc. W dokumencie tym każdorazowo warsztat wpisuje wymienione części, datę robót i okrasza to swoją pieczątką. Wszystkie z tych danych są również do sprawdzenia online. Dla właściciela używanego pojazdu regularne i skrupulatne prowadzenie takiej książki może okazać się zbawienne w momencie gdy będzie chciał sprzedać swoje używane auto. Wtedy ewentualny kupujący widzi, że samochód jest zadbany, że wszystkie naprawy i wymiany były dokonywane na bieżąco i przez specjalistów. A no właśnie czy aby na pewno przez specjalistów…?

Dobra historia serwisowa używanego pojazdu –czyli jaka?
Najlepszą historią serwisową używanego pojazdu jaką możesz tylko mieć -to taka prowadzona w autoryzowanym serwisie obsługi (ASO). Wtedy potencjalny kupujący widzi czarno na białym, kiedy, gdzie i co w danym samochodzie było wymieniane. ASO gwarantuje, że użyto tylko i wyłącznie oryginalnych części a prace zostały przeprowadzone przez wykwalifikowany personel i zgodnie z wytycznymi producenta. Wtedy nie tylko używane ale nawet i uszkodzone, powypadkowe, zalane lub spalone auto może być nie tylko bezpieczne (zostało odpowiednio naprawione) ale i być łakomym kąskiem (który nie ma do ukrycia żadnych wypadków lub/i cofniętego licznika) dla kupującego.

Historia serwisowa a wartość używanego pojazdu
Nie można w jakiś konkretny, bezpośredni sposób stwierdzić, że cena rynkowa używanego samochodu z danego rocznika na bieżąco serwisowanego w ASO będzie wyższa o daną kwotę od tego bez historii serwisowej. Na to nie ma po prostu reguły. Faktem jest jednak, że serwisowanie w ASO pociąga za sobą większe koszty niż wizyty u osiedlowego mechanika u którego wszystko możemy zrobić za przysłowiową flaszkę. Jeśli planujemy jednak po jakimś czasie sprzedać samochód, to będzie to inwestycja, która z pewnością się opłaci. Z pewnością szybciej znajdziemy klienta i prawdopodobnie za swoje używane auto uzyskamy wyższą cenę niż za podobne bez historii serwisowej. Serwisowanie pojazdu w autoryzowanych punktach obsługi opłaca się szczególnie w sytuacji kiedy kupujemy samochód nowy. Wtedy od samego początku, jako pierwszy właściciel mamy pełną kontrolę nad tym, aby historia serwisowa naszego auta była dobra.

Z ASO lub bez używane auto najlepiej sprzedać w…
Oczywiście w rozbitekupie.pl! Mamy nadzieję, że pamiętacie iż nasz serwis zajmuje się skupem samochodów używanych, rozbitych, powypadkowych, zalanych czy lekko spalonych od rocznika 2005 wzwyż. W palecie naszych usług znajduje się również autopomoc 24h oraz tanie holowanie 24h z których w razie potrzeby można skorzystać 24 godziny na dobę głównie na terenie województwa śląskiego. Jednak nie straszna nam i cała Polska. W razie potrzeby pozostajemy do Twojej dyspozycji.

-rozbitekupie.pl