Kluczyk do samochodu

I wcale nie jest to reklama kolejnej niezwykle atrakcyjnej pożyczki jednego z zabiegających o nasze finanse banków, a faktyczne plusy z wypożyczenia używanego, nowego, rodzinnego, terenowego, sportowego lub luksusowego samochodu. Dlaczego warto wypożyczyć auto? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Jeszcze nie tak dawno temu wypożyczenie auta z profesjonalnej wypożyczalni kojarzyło się z nie wiadomo jakim luksusem i bogactwem. Dziś jest to sytuacja w miarę pospolita, z której podczas wakacyjnych wojaży czasami aż grzech nie skorzystać. Dajmy na to, że jesteś z rodzina na jednej z greckich wysp. Chcecie zwiedzić ją wzdłuż i wszerz –jakie będzie najlepsze rozwiązanie?

Wynajem samochodu na wakacjach
Powoli, aczkolwiek nieuchronnie zbliżają się wakacje. Większość z nas wyjedzie na zasłużony urlop podczas którego wypadałoby wypocząć. Wypoczynek ma jednak dla wielu z nas różne definicje. Jedni wolą leżeć przysłowiowym plackiem na plaży i na bieżąco uzupełniać płyny różnego rodzaju trunkami. Drudzy wolą natomiast bardziej aktywne spędzanie czasu, w tym zwiedzenie okolicznych zabytków i atrakcji. Dla tej drugiej grupy, szczególnie podczas wypoczynku za granicą na który udajemy się np. samolotem ciekawą propozycją jest wypożyczenie samochodu. Firmy oferujące wypożyczenie wakacyjnych czterech kółek znajdziesz zazwyczaj w okolicach hotelu w którym się zatrzymałeś/aś.

Wynajem pojazdu na co dzień
Wiele rodzimych wypożyczalni samochodów w swoich ofertach posiada opcję wynajmu wybranego przez nas pojazdu na dłuższy okres czasu. Oferta ta jest interesująca głównie dla osób nie posiadających własnego samochodu. Wypożyczasz auto na miesiąc, dwa, pół roku, lub po prostu wtedy gdy tego potrzebujesz. To coś na zasadzie doładowania telefonu na kartę. Potrzebujesz -doładowujesz konto i dzwonisz. Potrzebujesz samochód, wypożyczasz i jeździsz. Pojazd możesz co jakiś czas zmieniać. Wyobrażasz sobie miny swoich sąsiadów, kiedy to co miesiąc lansujesz się nową bryką? Dziś Mercedes,  za tydzień Audi lub Volkswagen, a za miesiąc jedno z nowszych BMW. Bezcenne 🙂

Wynajem a leasing
Obydwie opcje pozyskania czy to nowego czy używanego samochodu są w sumie bardzo podobne. Jednak jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. W wielkim uproszczeniu leasing można w zasadzie porównać do kupna samochodu na raty. Wynajem jest natomiast opcją w której płacisz za faktyczne wykorzystanie samochodu. Dodatkowo większość wypożyczalni przy wypożyczeniu długoterminowym (powyżej jednego miesiąca) dorzuca szereg gratisów takich jak dodatkowe ubezpieczenie, serwis, naprawy, przeglądy oraz zakup i wymianę opon.

Procedura
Okej znamy już zalety wypożyczenia samochodu czy to na wakacjach czy to w kraju, jednak –jeśli się zdecydujesz-  przed Tobą procedura wynajmu auta, która ku naszemu pozytywnemu zaskoczeniu jest niezwykle prosta. W większości wypożyczalni sprawa wygląda następująco: z oferty wybierasz interesujący Cię pojazd oraz termin jego wypożyczenia (w większości punktów możesz to nawet zrobić onilne). Następnie zjawiasz się na miejscu wraz z dowodem osobistym i prawem jazdy, po czym podpisujesz umowę i ruszasz w drogę swoim wypożyczonym samochodem. Proste i wygodne prawda? Jest jednak parę rzeczy którym podczas podpisania umowy warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Na co zwrócić uwagę?
Przy odbiorze pojazdu z wypożyczalni koniecznie sprawdź jego stan techniczny. Oczywiście nie musisz przyjeżdżać z mechanikiem, ale zwróć uwagę na ewentualne zarysowania lakieru, bieżnik opon i poziom płynów. Co do samej umowy, to czy to w Polsce, czy zagranicą koniecznie zapoznaj się z kwestią ubezpieczenia, a w szczególności kto i w jakim stopniu w przypadku kolizji, uszkodzenia lub kradzieży samochodu ponosi odpowiedzialność za szkody/straty. Na koniec warto pamiętać o paliwie. Auto obierzesz raczej z pełnym bakiem więc oddając go zadbaj o to, by nie świeciła w nim rezerwa.

Ceny
Te dedykowane są głównie wielkością auta, mocą silnika i marką pojazdu. Wiadomo, że za wypożyczenie Forda Ka zapłacimy znaczniej mniej niż za np. Audi A5. Większe wypożyczalnie samochodów oferują całą ich gamę. Od rodzinnego SUVa poprzez sportowe cabrio na ekonomicznych modelach kończąc. Sprawa wynajmu długookresowego wygląda oczywiście nieco inaczej. Deklarując wypożyczenie samochodu na dłuższy czas z góry zapłacisz mniej niż za wynajem dzienny lub tygodniowy. Niektóre wypożyczalnie preferują zapłatę kaucji z góry a w innych zapłacisz dopiero przy zwrocie pojazdu.

Podsumowując…
Wynajem auta to interesujący wybór nie tylko dla osób nie posiadających własnego samochodu, lecz również dla wszystkich podróżujących. Na siłę moglibyśmy doszukać się kilka minusów tej opcji, jednak liczba zalet jest zdecydowanie wyższa. Pozostaje nam zatem życzyć Wam znalezienie dobrej okazji i wyruszenie w świat wymarzonym lub/i dopasowanym do Waszych potrzeb idealnym samochodem na wynajem. Szerokiej drogi!

rozbitekupie.pl