kupie auto, kupie samochody

Mamy  lato więc najwyższa pora przesiąść się ze swojego samochodu na rower. Czasami jednak swój jednoślad chcemy zabrać na weekendowy wypad, lub na całe wakacje. Jak bezpiecznie przewieźć rower samochodem? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, jednak każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Który będzie idealny dla Ciebie?

Bagażnik montowany na hak


Rozwiązanie to możliwe do zrealizowania tylko wtedy, gdy nasz używany samochód wyposażony jest w hak. Oczywiście możemy go na tę okoliczność zamontować, jednak trzeba się wtedy liczyć z dodatkowym kosztem. Może to być inwestycja na lata, gdyż w aucie hak zawsze lepiej mieć, tak czy inaczej sam hak to nie jedyny ewentualny wydatek. Do pełni szczęścia potrzeba nam jeszcze oczywiście samego bagażnika. Na rynku dostępnych jest wiele modeli (na jeden, dwa lub cztery rowery) w przeróżnych cenach. W zależności od naszych preferencji i zasobności naszego portfela na ten cel możemy wydać od 200 do 2 000 zł. Co ważne decydując się na ten rodzaj samochodowego transportu rowerów zgodnie z obowiązującymi przepisami musimy postarać się jeszcze o trzecią w naszym samochodzie tablicę rejestracyjną i działające oświetlenie. Jak więc widać jest to opcja wymagająca nieco papierkowego zachodu i niemałych wydatków jednak zdecydowanie godna polecenia tym, którzy do swojego auta rowery zamierzają „pakować” dosyć często (szczególnie przy okazji rodzinnych wyjazdów).

Sama jazda autem z jednośladami w bagażniku montowanym na hak to dużo mniejsze opory powietrza niż w przypadku rowerów na dachu pojazdu. Dodać do tego należy wygodę „montażu” samych rowerów, które dużo łatwiej umieścić na dedykowanym bagażniku niż na dachu.
Stelaż przy tylnej klapie

Jeżeli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem Ferrari lub innego typowo sportowego pojazdu to jest wielka szansa, że do swojego auta możesz zamontować specjalny stelaż na rowery przy tylnej klapie. Tak jak w przypadku powyżej na rynku znajdziesz różne opcje i modele tego rozwiązania. Na pierwszy rzut oka konstrukcja ta wygląda dosyć niestabilnie, jednak z powodzeniem przewieziesz w ten sposób nawet do czterech jednośladów. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest cena. Dedykowany stelaż kupisz już od 50 zł. Oczywiście są i modele za 500 zł. jednak najważniejsze przed zakupem jest to, aby dobrać stelaż do danej marki samochodu. Minusami tej opcji transportu jest pogorszenie widoczności (tylna szyba auta będzie praktycznie cała zasłonięta) oraz mogąca wystąpić lekka niestabilność pojazdu. W niektórych przypadkach (czasem z winy użytkowników) przy montażu/demontażu stelaża może dojść do odkształceń karoserii lub/i porysowania lakieru auta.

Rowery na dachu

Jeden z najbardziej popularnych sposobów transportu jednośladów autem to bagażnik dachowy. Sam bagażnik jesteś w stanie nabyć już za około 300 zł., jednak do tej kwoty musisz doliczyć jeszcze koszt zapięć które wahają się w okolicach 100 – 200 zł. (dla jednego roweru). Plus jest taki, że sam bagażnik na dachu swojego samochodu możesz wykorzystać w przyszłości (np. do transportu nart, deski snowboardowej, surfingowej itp.). Jeśli  dodatkowo zdecydujesz się na zakup skrzyni na dach auta, to możesz ją z powodzeniem wykorzystywać jako miejsce na dodatkowy bagaż. Przy tej opcji musisz jednak pamiętać, że Twój pojazd jest narażony na większe opory powietrza. Z rowerami na dachu wskazana jest wolniejsza jazda oraz prawdopodobnie wzrośnie hałas w kabinie jak i spalanie Twojego samochodu. Ostatnim z ewentualnych minusów jest nieco trudniejszy niż w pozostałych dwóch przypadkach montaż.

Składaki
Wszystkie trzy powyższe metody transportu rowerów samochodem mają swoje wady i zalety. Łączy je jednak to, że w każdej opcji jesteś zmuszony/a wydać dodatkowe pieniądze. A można inaczej? Można o ile nie masz jeszcze roweru lub planujesz zakup nowego. Rower składane –mówi Tobie to coś? Te cacka są zbudowane tak, że w każdej chwili możesz je łatwo i co ważniejsze szybko złożyć. Złożony rower bez większego problemu powinien zmieścić się do bagażnika Twojego auta. Oczywiście nie każdy jest pasjonatem składaków, jednak jest to ciekawa alternatywa dla powyższych propozycji.

Jak nie transport to…
Wypożyczenie rowerów na miejscu! W tej chwili wszystkie większe miasta jak i miejscowości wypoczynkowo-turystyczne (nawet w Polsce) obfitują w punkty wypożyczania jednośladów. Opcja ta sprawdzi się, jeśli nie masz swojego roweru lub/i nie chce Ci się podróżować z nim XX kilometrów. Wypożyczasz na ile chcesz,  korzystasz, oddajesz i po sprawie, bez montowania, ostrożnej jazdy samochodem i bez zbędnego bagażu.

Przede wszystkim bezpieczeństwo
Wybierając jednak jedną z powyższych metod transportu rowerów pojazdem to, co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę to bezpieczeństwo. Zapoznaj się z instrukcją, sprawdź wszystko dwa razy i jedź ostrożnie. Przecież ostatnie czego chcesz to widok Twojego roweru w tylnym lusterku, leżącego już kilkadziesiąt metrów na jezdni za Twoim samochodem prawda?

Bezpiecznych podróży zarówno tych samochodowych jak i  tych na dwóch kółkach.

rozbitekupie.pl